Primăria Colonești a primit bani de la CJ Olt

Îți recomandăm

Consiliul Județean a alocat către Primăria Colonești bani cu cota de 6% din impozitul pe venit pe anul 2024. Consilierii județeni au aprobat proiectul prin care cei 668. 000 de lei sunt alocați Primăriei Colonești, care are conturile blocate. La acesta aleșii județeni ai PNL au votat împotrivă.

Zilele acestea județului Olt i-a fost repartizată de la Guvernul României suma de 4 milioane de lei pentru Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului, pentru închiderea tuturor cheltuielilor.

„Toți banii sunt de la Guvernul României. Este vorba despre o sumă de 668.000 lei care provine din depășirea cotei estimate din impozitul pe profit, aceea de 6% care se repartizează primăriilor și iată, astăzi, am repartizat acea sumă. Şi, de asemenea, este o sumă de bani pe care Guvernul României o alocă direcțiilor generale de protecție a copilului și persoanelor vârstnice din țară. Județul Olt a primit patru milioane de lei pentru închiderea tuturor cheltuielilor pe acesta an la Direcția Copilului”, a spus Oprescu.

Șeful forului județean a mai subliniat că, în felul acesta, Consiliul Județean Olt închide anul financiar fără nicio plată restantă: „Adică, ne-am încadrat exact în buget, așa cum o facem pe fiecare an, chiar dacă el este mai mare sau mai mic. Mereu Consiliul Județean și-a drămuit foarte bine banii, astfel încât să nu rămânem datori”.

- Advertisement -
- Advertisement -spot_img
Știrile Zilei

CSM Slatina, alte două transferuri pentru noul sezon

Reprezentanții Clubului Sportiv Municipal Slatina au anunțat alte două nume care se vor alătura echipei de fotbal. Ștefan Gheoroae...
- Advertisement -spot_img

Citește mai multe

- Advertisement -spot_img