Românii nu mai fac față DATORIILOR: 30% dintre oameni trăiesc la limita sărăciei și renunță la medicamente să își plătească facturile

Îți recomandăm

Românii apelează la soluții disperate ca să facă față datoriilor tot mai mari. Potrivit unui sondaj, o treime dintre oameni renunță și la medicamente ca să își plătească facturile. 30% dintre oamenii intervievați spun că trăiesc la limita sărăciei. 

ROMÂNII NU MAI FAC FAȚĂ DATORIILOR

50% nu își pot plăti datoriile
22% au restanțe la taxe și impozite
15% nu își plătesc facturile la timp
14% renunță la medicamente, ca să își plătească datoriile.

30% trăiesc cu strictul necesar
40% spun că trăiesc decent
80% nu au cont de economii

sursa: sondaj IRES

ROMÂNII NU MAI FAC FAȚĂ DATORIILOR

Sondaj realizat în noiembrie 2022
Pe o populație activă
Vârsta 18-65 ani
Marja de eroare ±4%

Sursa: Sondaj IRES 

- Advertisement -
- Advertisement -spot_img
Știrile Zilei

Cod galben de căldură în aproape toată țara. Temperaturile urcă până la 35 de grade, iar disconfortul termic se accentuează

Aproape întreg teritoriul României este vizat joi de o avertizare cod galben emisă de meteorologi, pe fondul unui val de temperaturi neobișnuit de...
- Advertisement -spot_img

Citește mai multe

- Advertisement -spot_img