Sezonul alergiilor a început. Polenul – mai agresiv ca niciodată în 2026

Îți recomandăm

Nivelurile de polen au atins cote „foarte ridicate” în februarie, cu aproape două luni înainte de sezonul obișnuit. Experții recomandă antihistaminice încă din această perioadă.

O prognoză făcută de Universitatea din Worcester arată că polenul copacilor a atins niveluri „foarte ridicate” în ultimele zece zile. De obicei, sezonul febrei fânului este așteptat la sfârșitul lunii martie. Anul acesta, simptomele au apărut cu mult mai devreme. O schimbare bruscă de la vreme ploioasă la temperaturi calde și uscate a declanșat eliberarea masivă a polenului din copaci.

„A fost vremea ideală pentru polenul copacilor. Ploaia a făcut ca ierburile și copacii să fie mai exuberanți, iar acum că s-a uscat, toate capsulele de polen au apărut”, a explicat dr. Adrian Munteanu, alergolog.

Polenul de arin este cel mai ridicat, iar polenul de alun, plop, chiparos și ulm este prezent în cantități moderate.

- Advertisement -
- Advertisement -spot_img
Știrile Zilei

ANM anunță că se încălzește în cea mai mare parte a României. La ce temperaturi se va ajunge

Căldura pune stăpânire, sâmbătă pe cea mai mare parte a României. Aversele apar în a doua parte a zilei, în...
- Advertisement -spot_img

Citește mai multe

- Advertisement -spot_img