Continuă ”războaiele” prefectului De Mezzo. De data aceasta un nou episod ”hidrantul’. Duypă incendiul din septembrie de pe strada Silozului prefectul De Mezzo a cerut controale la hitranții CAO.
La o lună de la incendiu, prefectul județului Olt a prezentat rezultatele preliminare ale controlului realizat de ISU Olt pentru a verifica starea hidranților din Municipiul Slatina, după un incendiu din oraș la care munca pompierilor a fost îngreunată de nefuncționarea hidrantului din zonă.
Astfel, la finalul zilei de ieri, raportul ISU arată că din cei 227 de hidranți verificați 151 sunt funcționali iar 76 nefuncționali.
Dintre cei nefuncționali, 48 sunt pe rețele de apă vechi, care nu mai funcționează. ISU a solicitat CAO să îi elimine din teren, dar și din evidențe. De asemenea, 28 de hidranți nu sunt conectați la apă sau au defecțiuni la sistemele de închidere/deschidere . Pentru aceste cazuri, ISU a dispus repararea acestora. Doar 4 au fost reparați până acum.
“Hidranții nefuncționali reprezintă o treime din totalul celor verificați! Nu este un subiect care să fie tratat cu superficialitate de nicio administrație locală sau companie. Am solicitat urgent, prin colegii de la ISU, atât repararea hidranților nefuncționali, cât și actualizarea hărții hidranților. Este vital ca pompierii să aibă o hartă corectă, la zi, pentru a ști pe ce resurse se pot baza și pentru a nu le fi îngreunată intervenția, de care de multe ori depind vieți“, a mai spus Mario De Mezzo.










