Vânzătorii de haine contrafăcute din târgul din Osica de Sus au intrat în vizorul jandarmilor

Îți recomandăm

Săptămâna aceasta, jandarmii din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Olt au desfășurat o acțiune de verificare în târgul săptămânal din localitatea Osica de Sus, având ca obiectiv prevenirea și combaterea faptelor de natură contravențională și penală în domeniul comerțului.

În timpul activităților, au fost identificate două persoane, în vârstă de 38, respectiv 44 de ani, care ofereau spre vânzare 48 de articole vestimentare, constând în geci, șosete și lenjerie intimă pentru bărbați, inscripționate cu însemnele unor mărci cunoscute.
Întrucât bunurile erau expuse fără documente de proveniență sau conformitate, existând suspiciunea că păreau a fi contrafăcute, jandarmii au procedat la ridicarea acestora în vederea continuării verificărilor, apreciindu-se că ar putea fi încălcate drepturile de proprietate intelectuală.
În cauză, jandarmii s-au sesizat din oficiu și au întocmit actele de constatare, în conformitate cu prevederile Legii nr. 84/1998 privind mărcile și indicațiile geografice, documentele fiind înaintate Inspectoratului de Poliție Județean Olt pentru continuarea cercetărilor.
Inspectoratul de Jandarmi Județean Olt recomandă cetățenilor să achiziționeze produse doar din surse autorizate, să verifice existența documentelor de proveniență și să evite bunurile oferite la prețuri nejustificat de mici. Totodată, persoanele care observă activități comerciale desfășurate în afara cadrului legal sunt îndemnate să sesizeze forțele de ordine.

- Advertisement -
- Advertisement -spot_img
Știrile Zilei

Olimpiada Națională de Limbi Clasice – Limba Latină aduce Medalia de Bronz, la Colegiul Național ”Radu Greceanu” Slatina

Limba Latină aduce o medalie de Bronz în palmaresul Colegiului Național ”Radu Greceanu” din municipiul Slatina. Performanța a fost...
- Advertisement -spot_img

Citește mai multe

- Advertisement -spot_img