Chesnoiu: ”Iohannis &Co au decretat: 2021 – Anul sărăcirii românilor”

Îți recomandăm

Deputatul de Olt, Adrian Chesnoiu demasca minciunile coaliției de guvernare într-o postare pe pagina sa de socializare. Acesta susține că premierul Cîțu a mințit antreprenorii atunci când a anunțat că va susține această ramură.

Totodată, aceeași soartă au avut-o și bugetarii, care așteptau majorarea salariilor.

” Președintele Iohannis a girat monstruosul plan al coaliției PNL – USR+ de sărăcire a românilor și blocarea dezvoltării României. Nimic din promisiunile electorale nu se pune în practică!!!Arma Coaliției: MINCIUNA! Au mințit antreprenorii că-i vor sprijini. CÎȚU taie 300 de milioane de euro din cele 500 de milioane angajate prin OUG 224/2020, sprijinul pentru HORECA. Au mințit profesorii că le vor acorda majorările de salarii prevăzute de lege! Dimpotrivă, CÎȚU ia din buzunarele profesorilor 700 de milioane de lei – ultima tranșă de creștere salarială cuvenită pentru a ajunge la grila anului 2022” a declarat Chesnoiu.

De asemenea, un buget de austeritate va avea și agricultura.

”Au mințit agricultorii că le vor acorda despăgubiri pentru pierderile provocate de calamități. CÎȚU nu le dă nimic!”, a completat parlamentarul.

Când vine vorba despre alocații și pensii situația e clară- nu vor primi un leu în plus. Asta deși social-democrații au demonstrat că există bani pentru majorarea lor.

”Au mințit pensionarii că vor respecta legea și vor crește punctul de pensie. Adio majorarea punctului de pensie! Au mințit părinții că vor crește alocațiile copiilor. CÎȚU ia de la copii 1,5 miliarde de lei – a doua jumătate din creșterea promisă pentru alocații”, a mai adăugat Chesnoiu.

Mai grav este faptul că economia este în declin, iar proiecte de redresare nu există.

”O retrospectivă a guvernărilor din ultimii 30 de ani: cifrele vorbesc! Aceeași durată de guvernare: Creștere economică și creștere a bunăstării românilor în guvernarea PSD, sărăcire și haos în economie, în guvernarea PNL! Doar confiscarea votului și manipularea societății prin minciuni sfruntate îi mai ține încă la guvernare! Însă putem vedea cu toții că habar nu au să conducă o țară” , a conchis deputatul PSD Olt

- Advertisement -
- Advertisement -spot_img
Știrile Zilei

PSD Olt: ”România trebuie guvernată corect, responsabil și transparent, prin dialog și echilibru„

PSD Olt a anunțat că va susține Guvernul lui Eugen Tomac, cu condiția ca noul Guvern să nu facă...
- Advertisement -spot_img

Citește mai multe

- Advertisement -spot_img