
Polițiștii olteni vor fi cu ochii pe șoferii indisciplinați. Poliția Rutieră olteană a fost dotată cu mașini BMW și motociclete dar și drugteste noi
Astfel, în primele 6 luni ale anului 2024, în dotarea Inspectoratului de Poliție Județean Olt au intrat 2 motociclete marca BMW, un binoclu cu termoviziune și 2 dispozitive de depistare a substanțelor psihoactive, marca Drager – DrugTest 5000, pe lângă celelalte dotări utilizate pentru asigurarea unui climat de ordine și siguranță publică.
Un aspect important în politica managerială a fost reprezentat de accesarea fondurilor europene nerambusabile, menite să conducă la îmbunătățirea condițiilor de lucru și, implicit, la îndeplinirea obiectivelor privind reducerea costurilor și utilizarea durabilă a resurselor naturale.
La finele lunii iunie 2024 au fost demarate lucrările în cadrul proiectului ”MODERNIZARE PRIN REABILITARE A SEDIULUI INSPECTORATULUI DE POLIȚIE JUDEȚEAN OLT ȘI A SEDIULUI SECUNDAR DIN OLT AL UNITAȚII MILITARE 0676 CRAIOVA”, cu finanțare din fondurile europene, aferent Planului Național de Redresare și Reziliență, în valoare de 12.059.751,72 lei, cu TVA inclus.
În perioada analizată, pe raza județului Olt, s-au produs 46 de accidente grave (+1 față de aceeași perioadă a anului 2023), în urma acestora rezultând decesul a 14 persoane, în scădere cu un deces față de primele 6 luni ale anului 2023.
Principalele cauze generatoare de producerea accidentelor rutiere grave, în perioada 1 ianuarie – 30 iunie 2024, sunt prezentate statistic, după cum urmează:
- viteza neadaptată la condițiile de drum – 17,30%,
- neacordarea priorității vehiculelor – 13,04% și
- indisciplina bicicliștilor – 13,04%.
În cadrul activităților desfășurate pentru prevenirea și combaterea cauzelor generatoare de accidente rutiere, au fost înregistrate 258 de infracțiuni contra siguranţei circulaţiei pe drumurile publice (cu 14 mai multe față de perioada corespondentă).
Pentru abaterile constatate, polițiștii rutieri au aplicat 21.131 de sancţiuni contravenţionale (-462), iar ca măsură complementară au reţinut, în vederea suspendării exercitării dreptului de a conduce autovehicule, 3.834 de permise de conducere (+152) şi au retras 1.248 de certificate de înmatriculare (-91).










