Acțiune de amploare pe malul stâng al Dunării. Primăria orașului Corabia anunță demararea unei campanii aviatice de dezinsecție pe întreaga rază a localității. În perioada 18 – 21 iunie 2026, un elicopter specializat va survola urbea pentru a aplica tratamente chimice împotriva insectelor disconfortante și a paraziților.
Substanțe puternice aplicate din aer
Autoritățile locale vor folosi insecticide eficiente, destinate combaterii rapide a populațiilor de țânțari și căpușe. Este vorba despre:
- Microsin: insecticid pe bază de Cipermetrină și Tetrametrină.
- Deltakill: produs toxic ce conține Deltamethrin și Prallethrin.
Apel urgent către deținătorii de animale și albine
Deoarece substanțele utilizate pot fi periculoase pentru faună, reprezentanții administrației publice locale trag un semnal de alarmă. Toți proprietarii de familii de albine, păsări și animale de pe raza orașului sunt obligați să își ia măsuri stricte de precauție în intervalul menționat.
Apicultorii trebuie să protejeze sau să închidă stupii în perioadele de zbor pentru a evita intoxicarea albinelor, iar crescătorii de animale sunt sfătuiți să adăpostească efectivele și să evite pășunatul pe zonele proaspăt tratate.
Calendarul depinde de starea vremii
Graficul zborurilor poate suferi modificări de ultim moment. Dacă condițiile meteorologice (vânt puternic sau ploi) nu vor permite ridicarea elicopterului de la sol, acțiunea va fi automat prelungită.
„În acest sens, cetăţenii sunt rugaţi să ia măsuri preventive pentru a împiedica consecinţele negative ale tratamentelor aplicate. Tratamentul se efectuează cu elicopterul. Menţionăm că perioada se prelungeşte în funcţie de condiţiile meteo neprielnice”, au transmis oficialii Primăriei orașului Corabia.
Locuitorii sunt sfătuiți să evite deplasările în zonele deschise în timpul survolului și să țină ferestrele locuințelor închise.










