Vlad Florin Onaci, şoferul cu BMW din Baia Mare care a omorât-o pe Denisa în staţia de autobuz şi l-a schilodit pe soţul ei Raul, a ajuns în Penitenciarul Gherla, locul de care se temea cel mai mult de când a fost arestat preventiv.
Trimis în judecată pe 30 iulie, la mai puțin de o lună după cumplitul accident din Baia Mare, Florin Onaci a fost mutat din arestul Poliției la Penitenciarul Gherla. Deși a sperat că, odată cu trimiterea dosarului la Judecătoria Baia Mare, va scăpa de arestul preventiv, judecătorul a considerat că mai trebuie să stea închis și cât se judecă procesul în care este acuzat de ucidere și vătămare corporală din culpă.
Florin Onaci a vrut chiar să încheie cu procurorii un acord de recunoaștere a vinovăției, sperând la o pedeapsă cu suspendare, dar anchetatorii au considerat că, pentru ce a făcut, trebuie să stea în închisoare.
Florin Onaci i-a spus judecătorului că este conștient de ce a făcut și regretă enorm că din cauza lui a murit o femeie de doar 20 de ani, iar soțul ei, care are 23 de ani, a rămas fără un picior, și nu vrea să scape de răspunderea. Temerea lui este însă că, dacă ajunge în penitenciar, ”își vor bate joc de mine cum vor vrea”.










