Trofeul călușăresc a fost câștigat de „Plaiurile Olteţului” din Osica de Sus

amsamblu osica sus

amsamblu osica sus

Cea de a XXI a ediție a Concursului Național ‘Călușul Românesc’ de la Slatina, la care au participat peste 2500 de copii, s-a încheiat. 

În ultima zi de concurs s-au aflat și cîștigătorii, în special câștigătorul trofeului, care a fost ceata de căluari a Ansamblului ‘Plaiurile Oltețului’ din Osica de Sus.

Anul acesta  s-au acordat peste o sută de premii şi diplome la următoarele secţiuni ale Concursului „Căluşul Românesc” de la Slatina: ansambluri din Olt, ansambluri din ţară, cete de căluşari, formaţii de căluşari, formaţii de căluşeri şi căiuţi, formaţii de dansuri mixte, formaţii de dansuri fete, orchestre – grupuri vocale, solist dansator, dans bărbătesc şi ansambluri de căluşari.Trofeul concursului căluşăresc s-a atribuit la secțiunea căluș, respectiv cetei de căluşari a Ansamblului Folcloric „Plaiurile Olteţului” din comuna Osica de Sus, de care se ocupă coregraful George Ghiţă a lu’ Porumbelu’.
Au fost aproape 2.500 de participanţi la ediţia din acest an a „Căluşului Românesc”, peste 800 dintre ei fiind doar din ţară – Tulcea, Maramureş, Iaşi, Brăila, Bacău, Gorj, Argeş, Bistriţa Năsăud, Hunedoara, Alba, Sibiu, Botoşani, Suceava, Teleorman şi din străinătate – Republica Moldova, Polonia.

{module GAdsense articol}

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Descoperă mai multe la Gazeta Publica

Abonează-te acum ca să citești în continuare și să ai acces la întreaga arhivă.

Continuă lectura