Daniel Tudor: ”S-au luat măsuri de decolmatare și a canalului de protecție a apelor pluviale din apropierea blocurilor de pe strada Pompierilor”


Daniel Tudor, edilul orașului Scornicești, a luat măsuri de urgență pentru evitarea inundațiilor. Primarul anunță că pe anumite porțiuni ale pârâurilor Negrișoara și Plapcea Mică există zone colmatate și risc ridicat de inundații, iar împreună cu conducerea Sistemului Hidrotehnic Independent Olt, a luat măsuri pentru remedierea zonelor afectate. Totodată, o atenție deosebită a fost acordată și canalului de protecție a apelor pluviale din apropierea blocurilor de pe strada Pompierilor:
”Având în vedere că pe anumite porțiuni ale pârâurilor Negrișoara și Plapcea Mică există zone colmatate și risc ridicat de inundații, am luat măsuri de urgență împreună cu conducerea Sistemului Hidrotehnic Independent Olt, ce aparține Administrației Bazinale de Apă Argeș-Vedea, pentru a ne sprijini cu utilajele din dotare în vederea remedierii zonelor afectate. Totodată s-au luat măsuri de decolmatare și a canalului de protecție a apelor pluviale din apropierea blocurilor de pe strada Pompierilor. Mulțumim pentru sprijin dlui director Bogdan David, al Administrației Bazinale de Apă Argeș-Vedea și dlui director Nicolae Eremia, al Sistemului Hidrotehnic Independent Olt!” a transmis edilul din Scornicești.