Ministrul Agriculturii anunţă producţii record de cereale şi rapiţă

Îți recomandăm

Ministrul Agriculturii, Florin Barbu, a anunțat producţii record de cereale şi rapiţă, cu peste 5 milioane de tone mai mult decât canditatea obţinută anul trecut, potrivit news.ro, de la care menţionăm următoarele.

”Producţii record la culturile de toamnă obţinute de fermierii noştri! Acesta este rezultatul sprijinului corect acordat fermierilor”, a scris, astăzi, pe Facebook, Florin Barbu

Acesta a prezentat un grafic potrivăt căruia România a obţinut 19,3 milioane de tone de cereale (grâu, secară, ovăz, orz) şi rapiţă, cu peste 5 milioane de tone mai mult decât anul trecut.

Din producţia totală, 2,5 milioane de tone sunt de rapiţă.

”Agricultura este cea mai mare bogăţie a României! Iar noi toţi trebuie să cumpărăm produse româneşti”, a mai transmis ministrul.

sursa bursa.ro

- Advertisement -
- Advertisement -spot_img
Știrile Zilei

Fotbal: CSM Slatina vs. SCM Râmnicu Vâlcea

Sâmbătă, pe teren propriu, echipa CSM Slatina va disputa primul meci de pregătire al verii, în compania formației SCM...
- Advertisement -spot_img

Citește mai multe

- Advertisement -spot_img