Prefect de județ, păcălit de un bărbat care s-a dat secretarul general al Guvernului

Îți recomandăm

Nu doar românii de rând pică în plasa escrocilor, ci și înalții funcționari. Un prefect de județ s-a lăsat păcălit de un individ, care a pretins că este secretarul de stat al Guvernului. Bărbatul a reușit să obțină prin această metodă 1.000 de euro.

Prefectul de Teleorman, Haralambie Epure, căci despre el este vorba, a fost sunat de un individ care s-a dat drept secretarul general al Guvernului, Marian Neacșu. Bărbatul a pretins că vrea să discute despre problemele fermierilor din județ.

După această conversație, individul a profitat de faptul că i-a captat atenția și i-a cerut bani pentru un copil bolnav, pentru care a susținut că vrea să strângă o sumă mai mare.

Escrocul a susținut că vrea să strângă bani pentru un copil cu probleme de sănătate

Escrocul nu i-a cerut bani prefectului, dar a reușit să obțină o listă cu numere de telefon. Haralambie Epure i-a pus la dispoziție contactele mai multor fermieri din județ, care ulterior au fost contactați prin aceeași metodă.

Agricultorii au fost sunați de individ, care din nou a pretins că este demnitarul Marian Neacșu. Cei mai mulți au refuzat să-i dea bani pentru presupusul copil bolnav, însă unul dintre ei, mai mărinimos a acceptat. Fermierul a decis imediat să-i transfere suma de 1.000 de euro, sumă ce urma să achite o parte din tratamentul minorului.

Și bărbatul probabil că ar fi scăpat bazma curată, dacă agricultorul nu și-ar fi dorit să verifice dacă au ajuns sau nu banii. În acest sens, l-a sunat pe adevăratul secretar general al Guvernului, care nici măcar nu știa despre ce e vorba.

- Advertisement -
- Advertisement -spot_img
Știrile Zilei

Meteorologii ANM au emis Cod galben de furtuni și vijelii în București și în aproape jumătate de țară

Meteorologii ANM au emis două avertizări Cod galben de furtuni, vijelii și descărcări electrice în București și în aproape jumătate de...
- Advertisement -spot_img

Citește mai multe

- Advertisement -spot_img