Tragedia de la Neamț s-ar putea repeta oricând și oriunde. O spun medicii din întreagă țară, care vorbesc inclusiv despre instalații improvizate în secțiile de terapie intensivă ori de nerespectarea condițiilor din cauza supra-aglomerării.
În urma tragediei de la secția de Terapie Intensivă a Spitalului Județean din Piatra Neamț, autoritățile au demarat o serie de verificări la spitalele de stat din țară, care vor dura aproximativ o lună.
Echipele de control sunt formate din oameni de la ISU, de la Inspecția de Stat pentru Controlul Cazanelor, Recipientelor sub Presiune și Instalațiilor de Ridicat, dar și de la Agenția Națională a Medicamentului și Dispozitivelor Medicale.
Aceștia trebuie să verifice dacă aparatura din secțiile ATI respectă standardele în vigoare și dacă există avize de funcționare.
Și în Olt vor fi verificate toate unitățile medicale.
„Începând cu dată de 16 noiembrie, din dispoziția Inspectoratului General pentru Situații de Urgență, inspectorii de prevenire din cadrul ISU Olt vor desfășura controale la secțiile ATI din cadrul spitalelor din județ ( Spitalul Slatina și Spitalul Caracal)”, a precizat purtătorul de cuvânt al ISU Olt, Alin Băsășteanu.









